Yalan üstüne yalan uyduran Sarraf'tan bir itiraf daha Özel

  • Perşembe, Ara 07 2017
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt
Yalan üstüne yalan uyduran Sarraf'tan bir itiraf daha

'Cezaevinden çıkmanın en hızlı yolunun yalan söylemek' olduğunu söyleyen Rıza Sarraf'tan davanın seyrini değiştirecek bir itiraf daha geldi. ABD'deki kumpas davasında savcılık ile işbirliğine giderek tanıklık yapmayı kabul eden Sarraf, duruşmanın 7. gününde Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'ya kurduğu hayali ihracat sistemi hakkında nasıl yalan söylediğini itiraf etti.

ATİLLA YÜZ YÜZE GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNMADI

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming'in sorularını yanıtlayan Sarraf, Atilla'nın kendisinden yaklaşık bir yıl sonra tutuklandığını öğrendiğinde "şoke olduğunu" dile getirdi. Fleming, Sarraf'ın telefon görüşmelerinde Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ve o dönem bankada dış operasyonlardan sorumlu Levent Balkan ile yüz yüze görüşme taleplerinin olduğunu ancak Atilla'dan hiç bir zaman yüz yüze görüşme talebinde bulunmadığına dikkati çekti.

SÖYLEDİĞİ YALANLARI ANLATTI

Halk Bankası çalışanlarının büyük bir kısmının yaptığı işin bütün detaylarını bilmediğini belirten Rıza Sarraf, yaptığı "hayali ticaret" konusunda Halk Bankası çalışanlarına yalan söylediğini anlattı.Sarraf, "Bankada ne ticareti yaptığımızı bilen bir üst düzey vardı. Alt kademe ne yaptığımızı bilmiyordu. Halk Bankasında alt kademeden beni arayan olursa, bu NIOC'nin (İran Milli Petrol Şirketini) ödemesi demedim tabii ki. Zaten telefonlarda da çok açık hiçbir zaman konuşmadık ... Bilmeyen insanlara yalan söylediğim kesinlikle doğrudur." şeklinde konuştu.

'EVET YALAN SÖYLEDİM'

Öte yandan Sarraf, Fleming'in ısrarlarına rağmen Aslan, Atilla ve kendisi arasında gerçekleşen ve bu sistemle ilgili olan toplantının tarihini net olarak hatırlayamadığını söyledi .Fleming'in hayali gıda ticareti ile ilgili sorularını yanıtlayan Sarraf, "Atilla beyin gerçek gıdanın fiziksel olarak gitmeyeceği hakkında hiçbir fikri yoktu." dedi.

Sarraf, gıda ticaretine ilişkin "Atilla'ya yalan söylediniz" sorusuna ise "Doğrudur, evet yalan söyledim." şeklinde cevap verdi. Sarraf, kendi işinin detayları ve hesap ekstrelerini rakiplerine verdiğini iddia ettiği Levent Balkan'ı Süleyman Aslan'a şikayet ettiğini de anlattı. Sarraf, Balkan'ın Halk Bankası'ndan ayrılmasının bununla ilgili olup olmadığını bilmediğini öne sürdü.

HAPİSHANEDEN ÇIKMAK İÇİN YALAN PAZARLIĞI

Sarraf'ın "hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği ortaya çıkmıştı. Atilla'nın avukatları, Sarraf'ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016'da Sarraf ile Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Sarraf'ın "ABD'de hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın" dediği belirtildi. (Akit)

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori Gündem

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

YPG'den beklenen itiraf:

DEAŞ bahanesiyle Suriye topraklarına yerleştirilen PKK/YPG,

Devamını Oku

'Altından su, üstünden bal

Geliştirdiği projelerle ülkemize muazzam eserler

Devamını Oku

Böyle indiler Ve bitti

DİYARBAKIR'ın Kulp, Lice ve Silvan ilçelerine bağlı 10

Devamını Oku

Muhammed bin Selman'dan ülke

Katil ABD'nin sözünden çıkmamak için Müslümanları bile

Devamını Oku

NATO'dan flaş Rusya uyarısı:

NATO, üye ülkelerin, Rusya'daki bir füze sisteminin İNF'yi

Devamını Oku

ABD'nin İran planı suya düştü

ABD, İran aleyhine uluslararası koalisyon oluşturmak için

Devamını Oku

PKK'lı terörist, kepçe

Kar nedeniyle yol açma ve temizleme çalışması yapan iş

Devamını Oku

İlk kez kullanıldı

NASA, ilk kez SpaceX üretimi geri dönüştürülmüş roket ve

Devamını Oku

Accort Giyim