Güzel haber! Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 personel alacak! Featured
Çarşamba, Haz 07 2017

Sağlık Bakanlığı, sağlık meslek liseleri ve üniversitelerin sağlık bölümü mezunlarından 42 bin 500 kişiyi istihdam edilecek.

Sağlık Bakanlığı, Şubat ayında, bu yıl alınacak sağlık personeli sayısının 46 bin 500 olduğunu açıklamıştı. Bakan Recep Akdağ, bunun 16 bin 500'ünün sağlık personeli, 13 bininin doktor ve 17 bininin de şirket personeli olacağını duyurmuştu. Açıklanan sağlık personeli istihdamının 4 bininin yerleştirmeleri yapıldı, yıl sonuna kadar 42 bin 500 sağlıkçı daha alınacak. Sağlık personeli; sağlık meslek liseleri ve üniversitelerin sağlık bölümü mezunlarından istihdam edilecek.

6 BİN 747 HEMŞİRE

Alım süreci başlatılan 12 bin 500 sağlık personeli arasında en fazla kadro hemşirelere ayrıldı. Takvim'in haberine göre 6 bin 747 hemşire alınacak. Kadro sayısı fazla olan pozisyonlardan bir diğeri ise sağlık teknikeri olarak dikkat çekti. Önlisans mezunu bin 679 ilk ve acil yardım teknikeri alımı yapılacak. Bin 11 de ebe alımı olacak. 12 bin 500 personel alımı için bugün başlayan başvurular, 13 Haziran'a kadar sürecek.

NASIL BAŞVURULACAK?

KPSS-2017/5 Tercih Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayınlandı. Tercih işlemlerinde lisans düzeyindeki pozisyonlar için 2016-KPSS Lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeyindeki pozisyonlar için 2016-KPSS Ortaöğretim-Ön Lisans sınav sonuçları kullanılacak. Adaylar tercihlerini, tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifresini girerek yapabilecek.

İSTİHDAM TAKVİMİ

Bozok Üniversitesi: 11 akademik personel alacak. Son başvuru bugün.
Harran Üniversitesi: 48 akademik personel alacak. Son başvuru yarın.
Iğdır Üniversitesi: 5 akademik personel alacak. Son başvuru yarın.
Karadeniz Teknik Üniversitesi: 16 akademik personel alacak. Son başvuru yarın.
Akdeniz Üniversitesi: 1 akademik personel alacak. Son başvuru yarın.
Bülent Ecevit Üniversitesi: 15 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Milli Savunma Bakanlığı: 2 engelli işçi alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Karadeniz Teknik Üniversitesi: 11 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Marmara Üniversitesi: 2 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Hacettepe Üniversitesi: 1 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Aksaray Üniversitesi: 11 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Boğaziçi Üniversitesi: 2 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Bülent Ecevit Üniversitesi: 2 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi: 7 akademik personel alacak. Son başvuru 9 Haziran.
Dışişleri Bakanlığı: 10 sözleşmeli bilişim personeli alacak. Son başvuru 9 Haziran.

(Akit)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Ölü sayısı 605'e yükseldi! Featured
Cumartesi, Haz 03 2017

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kolera salgınında Yemen'de hayatını kaybedenlerin sayısının 605'e yükseldiğini duyurdu.

DSÖ Yemen ofisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Yemen'in 19 vilayetinde 27 Nisan'dan bu yana 73 bin 700'den fazla şüpheli vaka tespit edildi.

Açıklamada, salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 605'e ulaştığı belirtildi.

DSÖ'den önceki gün yapılan açıklamada, kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının 532'ye yükseldiği duyurulmuştu.

ÖLENLERİN YÜZDE 40'I ÇOCUK

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonundan (UNICEF) yapılan açıklamada ise salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin yüzde 40'ını çocukların oluşturduğu bildirilmişti.

Açıklamada, günde ortalama 4 çocuğun hayatını kaybettiği, yaklaşık bin çocuğun her gün ishal nedeniyle hastanelere kaldırıldığı kaydedilmişti.

Yemen'de iki yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 3 milyon kişi, temiz içme suyu bulunamaması ve atıkların toplanamaması sonucu her gün koleraya yakalanma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

(A Haber)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Pazar, May 28 2017

Bağırsak kanserine yönelik çalışmalarıyla büyük uyandıran Doç. Dr. Ömer Yılmaz, 'Yağlı beslenirseniz, şişmanlayarak çoğalttığınız kök hücreler mutasyona uğruyor ve kansere yakalanma ihtimalini tetikliyor' dedi

'Dünyayı Değiştirecek 37 Bilim Adamı' arasında gösterilen ve aslen Diyarbakır Çermikli olan Doç. Dr. Ömer Yılmaz, Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar gibi Türkiye'nin adını yurt dışında başarıyla duyuran bilim insanlarından biri...

Öyle ki, ABD'nin Boston kentinde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) adını taşıyan bir laboratuvarı dahi var. MIT'te 'Yılmaz Laboratuvarı'nı kuran Doç. Dr. Ömer Yılmaz, insandaki bağırsak kanserini ilk defa farelerin bağırsaklarına aşılayarak bağırsak kanserinin tedavisine katkı sağlayacak bir araştırmaya imza attı.

Bağırsak kanseriyle beslenme arasındaki kök hücre ilişkisini inceleyen ve "Kanserde beslenmenin etkisi büyük" diyen Yılmaz, sorularımızı yanıtladı.

'Genetik kadar etkili'

Bağırsak kanseri Türkiye'de neden bu kadar yaygın?

Bağırsak kanseri hem erkek hem kadınlar için en ciddi ve riskli 3. kanser çeşidi. Sadece Türkiye'de değil son 70 yıl içinde dünyada bağırsak kanseri çok arttı. Örneğin 1950'lerde Japonya'da bağırsak kanseri çok düşüktü. Oradan ABD'ye göç edenler beslenme kültündeki değişikliğin etkisiyle bugün ABD'liler kadar bağırsak kanserine yakalanıyor. Buradan anlıyoruz ki çevrenin ve beslenmenin bağırsak kanserinin yaygınlaşmasında genetik kadar etkisi var. Kontrol edemediğimiz genlere karşılık; yönetebildiğimiz bir beslenme kültürü kanseri önleme için bize imkân tanıyor.

'Yolu açılacak'

Fare deneylerinde elde ettiğiniz son veriler neler?

Fare ve insan tabii çok farklı ama DNA'larımızın yüzde 95'i aynı. Deney hayvanlarını hem temel keşiflerde hem de insan bağırsak kanserini modellemede kullanıyoruz. Örneğin hastanın tümörünü fare bağırsağına yerleştiriyoruz. Yayılma mekanizmasını görmemiz sağlıyor. Aynı insandaki gibi hem bağırsakta büyüyor hem de karaciğere yayılıyor. Yayılma mekanizmasını öğrenmemiz dağılan kanseri yakalama açısından önemli. Çünkü insanlar yakalandıkları ilk kanser çeşidinden ölmüyor. Çünkü hemen müdahale ediliyor ancak zamanla mutasyona uğrayan ve vücudun başka bir yerine sıçrayarak yayılan kanser öldürücü oluyor. Bu durumda yayılan kanseri erken öğrenmek ona da müdahale etmeyi ve kurtulmayı sağlıyor. Mekanizma daha da önemlisi kanserin yayılmasını önlemek için geliştirilen ilaçların test edilmesine olanak sağlarken yakın zamanda tedavi edici ilaçların bulunmasının yolu açılacak. Hastaya ilaç vermeden önce bu ilaçların farede denene bilme imkânı doğdu. Böylece ilacın doğru olup olmadığını anlayarak hastayı ilaçların yan etkisinden korum şansımız var.

'Sağlıklı beslenmek çok önemli'

Kanserin çaresi sizce gerçekten bulunacak mı?

Yüzlerce çeşit kanser var. Hepsine kesin çözüm bulmak kolay değil. Ancak bazı çeşitleri zaten kesin çözüme ulaşmış durumda. Örneğin çocuk lösemisinde hastaların yüzde 90 civarı komple kurtuluyor. Ayrıca kanseri önlemek için biz de elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü kanserin yaklaşık yüzde 50'sinin nedeni genetik, yüzde 50'si ise yaşamdan çevreden etkili. Bunun için sağlıklı beslenmek ve düzenli yaşam çok önemli. Şişmanlık birçok kanser çeşidine yakalanma ihtimalini artırıyor. Örneğin; bağırsakta birçok dokuda bulunan kök hücre zaten kansere dönüşen hücre çeşididir. Şayet siz yağlı beslenirseniz, şişmanlayarak çoğalttığınız kök hücreler mutasyona uğruyor ve kansere yakalanma ihtimalini tetikliyor.

'Kişiye özgü tedavi lazım'

Hastaya özgü tedaviler nasıl uygulanmalı?

Bunun temelinde moleküler patoloji ve onkoloji yatıyor. Şu an birçok tedavi, kanser çeşidine göre yürütülüyor. Örneğin kişi bağırsak kanseriyse tek bir tedavi tarzı var, hastaya o veriliyor. Ancak tüm karaciğer kanser hastalarında aynı mutasyon gelişmiyor. Bu nedenle bu tedavi bazı hastalarda işe yararken bazılarında yaramıyor. Bu durumda DNA sekanslama yöntemi önem arz ediyor. Şayet kansere yol açan mutasyonlar, yeni nesil DNA sekanslama yöntemleri ile öğrenilirse, mutasyonun çeşidine göre ilaç veriliyor. Bu nedenle kişiye özgü tedavi yapmak gerek. DNA sekanslama ucuz değil. Bizim yöntemle, yan etkileri bulunan ilaçları vermekten de kaçınabileceğiz. Kanserde kişiye özgü doğru tedavi verilmesine de olanak sağlanacak.

'Umudu kaybetmemeli'

Yılmaz'ın Türkiye'de kanser tedavisi gören hastalara önerisi şöyle: "Hekim ile güven ilişkisi çok önemli. Teşhisi koyacak iyi bir patoloğa sahip olmalı. Çünkü teşhis yanlış olursa tedavi de yanlış olacak. Daha sonrasında hem kendisi, hem ailesi ile ilişkide olacağı onkoloğuna inanmalı. Umudunu kaybetmeden, psikolojisini sağlam tutarak moralle bu süreci atlatmalı. Ayrıca unutulmamalı, bilimsel olarak açıklayamadığımız bazı haller oluyor bizim de mucize dediğimiz. Bu umudu kaybetmemek lazım." (Akit)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kışlada enfeksiyon' açıklaması Featured
Cuma, May 26 2017

Sağlık Bakanlığı, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığında 828 askerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığında askerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasına ilişkin, olaydan 828 askerin etkilendiğini, 59 askerin yatarak tedavi gördüğünü, bir askerin hayatını kaybettiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 1.Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığı'ndaki askerlerin 23, 24 ve 25 Mayıs tarihlerinde bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle acil servislere başvurduğu belirtildi.

20 KİŞİLİK UZMAN EKİP

Olayla ilgili Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'ndan biri profesör 10 kişilik uzman heyetin özel uçakla Manisa'ya gittiği aktarılan açıklamada, Manisa kamu hastanelerinden görevlendirilen 5 hekim ve 5 hemşirenin de katılımıyla oluşan 20 kişilik uzman ekibin çalışmalarına başladığı kaydedildi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından olayın nedenine ilişkin bilgi verileceği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

828 ASKER ETKİLENDİ

"Bugün itibarıyla olaydan toplam 828 asker etkilenmiştir. 59 askerimiz yatarak tedavi görmektedir. Bir askerimiz yoğun bakımda ancak hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bir askerimiz bugün Merkez Efendi Devlet Hastanesinde vefat etmiştir. Vefat eden askerimize İzmir Adli Tıp Kurumunda otopsi yapılacak ve kesin ölüm nedeni tespit edilecektir. Olay yerinde halen iki acil yardım ambulansı hazır bekletilmektedir. Şikayeti olan askerler oluşturulan 150 kişilik revirde sağlık ekiplerimizce değerlendirilerek müşahedeye alınmakta, gerekli görülenler hastaneye sevk edilmektedir."

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Sayfa 1 / 13

FETÖ'nün sattığı darbeci

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe

Devamını Oku

Katar körfez ülkelerinin tüm

Katar, 'gerçekçi ve mantıklı olmadığı' gerekçesiyle ambargo

Devamını Oku

Mafya lideri Sedat Şahin'in

Mafya lideri Sedat Şahin'in evinde gözaltına alındığı

Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip

Devamını Oku

Türkiye'ye giren 5 canlı

Hatay'da yapılan operasyonda, eylem yapmak için Suriye'den

Devamını Oku

Bayram namazı saat kaçta?

Yarın Ramazan Bayramı. İşte il il bayram namazı saatleri:

Devamını Oku

Çipras'tan küstah açıklama:

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Kıbrıs'taki Türk askeri

Devamını Oku

Yunanistan petrol ve doğalgaz

Yunanistan Enerji Bakanlığı, Girit açıklarında ve İyon

Devamını Oku

Accort Giyim

Mavera Kız Öğrenci Yurtları