Cuma, Eki 13 2017

Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, hapşıran ve aksıran kişilerden uzak durulması tavsiyesinde de bulundu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, mevsimsel grip ile ilgili bilgilendirici bir açıklama yaptı. Çeşitli önerilerde bulunan Prof. Dr. Kartal, hapşıran ve aksıran kişilerden uzak durulması tavsiyesinde de bulundu.

"DİKKAT ÖLÜMCÜL OLABİLİR"

Mevsimsel geçişlerde grip ile birlikte solunum yolu enfeksiyonlarının önemli bir sağlık problemi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, soğuk algınlığı ve gribin etkilerinden bahsetti. Yaşlıların daha dikkatli olmasını isteyen Kartal, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da mevsim geçişleri ile birlikte influenza mevsimi geldi. Mevsimsel geçişlerde grip başta olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları önemli bir sağlık problemidir. En çok görülen hali ile soğuk algınlığı ve grip bazen birbiri ile karıştırılabilirse de hem etkenleri hem de klinikleri birbirinden farklıdır. 200'den fazla virüsün etken olabildiği soğuk algınlığı daha çok burun akıntısı ve tıkanıklığı, gözlerde yaşarma, halsizlik, kırgınlık, hafif öksürük ile seyreder ve kendi kendine birkaç gün ile bir hafta arasında iyileşir. Grip ise influenza virüsleri tarafından oluşturulan 38 dereceyi geçen ateş, şiddetli baş ağrısı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, yaygın kas ve eklem ağrıları ile kendini gösterir. Yaşlılar, kronik sağlık sorunu olanlar, bağışıklığı baskılanmış olanlarda akciğer enfeksiyonu gibi daha ciddi sonuçları ile hastanede yatış gerektirebilen hatta ölümcül olabilen bir klinik tablodur" dedi.

"1.5 METRE YAKININA YAKLAŞMAMAK GEREKİR"

Gribin solunum yollarından kolayca bulaştığına vurgu yapan Kartal, "Grip virüsü hasta insanın solunum yollarından özellikle hapşırma, aksırma ile 'virüs içeren' damlacıklarla 1.5 metrelik bir alana yayılır. Virüs havada asılı kalarak 2 saat boyunca, metal yüzeylerde 24-48 saat, kumaş dokuda 8-12 saat, ellerde 5 dakika yaşamını sürdürebilir.

Virüs diğer insanlara; damlacıkların direkt solunması, virüs bulaşı olan yüzeylere el ile temas edilmesi sonrası elin ağız, burun ve göze temas etmesi ile ve tokalaşma ile olmak üzere başlıca üç yol ile bulaşır. Bulaştırıcılık hastalık belirtileri başlamadan bir gün önce başlar ve hastalık periyodu boyunca 1 hafta sürer. Hastalığın tedavisi belirtilerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla, burundaki ödemi azaltarak solunumu rahatlatan ilaçlarla hasta rahatlatılır. Yatak istirahati ve bol sıvı alınması önerilir. Ateşi gerilemeyen, öksürüğü uzayan, solunum sıkıntısı olan kişiler derhal doktora başvurmalıdırlar.

Özellikle immun düşkün, eşlik eden hastalığı olanlar vakit kaybetmeden hastaneye yatırılmalıdır. Hastalığa yakalananların diğerlerine bulaştırmamak için yapması gerekenler; mümkün oldukça kalabalık ortamlardan uzak kalmak, zorunlu bulunma gerekiyorsa diğer insanlarla teması mümkün olduğunca kısa tutmak ve bu süre zarfında da maske kullanmaktır. Hasta kişilerin bulunduğu odaların sık sık havalandırılması gerekir. Özellikle hapşıran ve aksıran hasta kişilerin 1.5 metre yakınına yaklaşmamak gerekir. Temas edilmesi durumunda ve kalabalık ortamlara gidildiğinde eller sık sık yıkanmalıdır. Mevsim özelliklerine göre giyinilmeli, iyi beslenilmeli ve düzenli uyunmalıdır" şeklinde konuştu.

"2 HAFTA SONRA BAŞLAR"

Yaşlı vatandaşlara da bu dönemde tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, sözlerini şu şekilde tamamladı;

"65 yaş üzerindekiler; yüksek tansiyon, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker gibi kronik hastalığı olanlar; bağışıklığı baskılanmış olanlar, son 6 ayında grip mevsiminde olacak gebeler, bakımevinde kalanlar, onlara hizmet verenler ve sağlık personelinin aşılanması önerilmektedir. Aşı içeriğini Dünya Sağlık Örgütü belirlemektedir. Piyasada üçlü ve dörtlü olmak üzere inaktif aşılar mevcuttur. Belgelendirilmesi durumunda yukarıda belirlenen risk grubunun grip aşısı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Aşının koruyuculuğu aşı içeriğindeki virüslerle toplumda dolaşan virüslerin örtüşme oranına; yaş, genel sağlık durumu gibi nedenlere bağlı olarak yüzde 30-80 arasında değişmektedir. Genç bireylerde aynı zamanda işgücü kaybı ve antibiyotik kullanımı önemli oranda azalmaktadır. Yaşlı bireylerde koruyuculuğu gençlere göre daha düşük olmakla birlikte hastaneye yatış ve ölüm oranları önemli oranda azalmaktadır. Anaflaksi düzeyinde yumurta alerjisi olanlar, aşı içerindeki maddelere alerjisi olanlar, aktif nörolojik hastalık ya da aşı sonrası ciddi nörolojik yan etki gelişenlere aşı yapılması önerilmez

. Aşılama için uygun dönem bu yıl Ekim ayı sonu olup Ocak ayı dahil yapılabilir. Aşının koruyuculuğu yapıldıktan 2 hafta sonra başlar ve 6-8 ay mevsimsel grip sezonu boyunca devam eder. Soğuk algınlığı virüslerine yönelik aşı bulunmamaktadır. Grip aşısı olan kişiler bu dönem boyunca, aşı içeriğinde olmayan diğer tip influenza virüsleri ya da soğuk algınlığı virüsleri ile karşılaşabileceklerini bilmeli ve diğer korunma yollarını da vazgeçmeden her zaman uygulamalıdırlar." (Akit)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Salı, Eyl 26 2017

Yüksek tansiyon ve diyabet hastası Özcan Gümrük'ün anlattıkları hayrete düşürdü. Hastalığı sürecinde böbreklerinin iyileşeceğini düşünerek aşırı su tüketen Gümrük, 4 Ağustos'tan yoğun bakıma kaldırıldığı 15 Ağustos'a kadar sıfır tuzla, günde ortalama 4 litre su içti. Gümrük, ilk doktorunun "Bol su tüket" önerisine uyduğunu söylüyor. Aşırı su tüketimiyle birlikte, şuurunda ciddi bozukluklar yaşayan Özcan Gümrük, yiyip içememiş, yürüyememiş. En dikkat çekici değişim ise sakin biri olmasına rağmen sinirli bir kişi haline dönüşmesi. Bu sorunlar üzerine hastaneye kaldırılan Özcan Gümrük, 2 gün yoğun bakımda kaldı. Doktorlar dosyasını incelediklerinde sodyum değerinin düşüklüğü karşısında çok şaşırmış ve çoğu, böyle bir vaka ile daha önce hiç karşılaşmadıklarını söylemiş.

Yoğun bakım sonrasında hastanede kaldığı 10 günün ardından diyalize girmesine karar verilen Gümrük, artık haftanın 3 günü düzenli şekilde diyalize giriyor. Memorial Şişli Hastanesi'nden Nefrolog Prof. Dr. Aydın Türkmen, sıradışı bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, "Sağlıklı böbreği olan hastalarda asla oluşmayacak bu tablo, kronik böbrek yetersizliği hastalarında (Örneğin günde 5-6 litre sıvı tüketilip 0.5-1 litre idrar çıkarılması gibi durumlarda) meydana gelebilir. Hastamızda günlük alınması gereken sıvı miktarının çok üzerinde sıvı tüketimi olmuş ve hızla bu ağır tabloya ilişkin şikâyetler ortaya çıkmış" dedi. (Akit)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Pazartesi, Eyl 25 2017

Yapılan son araştırmalarda, uçuk yarasının vücutta oluşan bir virüsten meydana geldiği ortaya çıktı.

Kişilerin yaşam kalitesini düşüren uçuklar çoğu zaman burun ve ağız bölgesinde ağrılı yaralara çıkması şeklinde görülür.

Uçuklar çoğu zaman kişiye oldukça rahatsız eden bir durumdur ve tekrarlayarak devam edebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, uçukların bir virüse bağlı olarak ortaya çıktığı ve o virüsünün oluşma nedenine etki eden hastalıklar ortaya çıktı.

İşte uçuğa neden olan virüs ve o virüsün oluşmasına neden olan hastalıklar...

Bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlarda ortaya çıkan uçuklara genellikle "herpes" denilen virüs sebep olur.

Bu virüs bulunduğu bölgede sinir sistemine yerleşir ve uçuk oluşmasını etkiler.

Herpes virüsü sinir uçlarına yerleştikten sonra bölgede ülserleşmiş yaralar oluşmasına neden olur.

Bu virüsün gelişimesinin en önemli nedeni vücutta belirli bir takım rahatsızlıkların meydana gelmesidir. İşte herpes virüsüne neden olan hastalıklar...

Soğuk algınlığı, tansiyon, grip, hormonal değişimler (özellikle kadınlarda adet dönemlerinde çıkma olasılığı artar), diyabet, anemi, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, yoğun stres gibi hastalıkların meydana gelmesi herpes virüsünün vücudunuza girmesine neden olur. Dolayısıyla vücutta uçuk meydana gelir. (Haber 7)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Cuma, Ağu 25 2017

OHAL kapsamında yayımlanan yeni KHK ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tabip, uzman tabip ve aile hekimlerine kendilerinin istemesi ve kurumların da onayı dahilinde 72 yaşına kadar çalışma imkanı getirildi.

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan hekimler 72 yaşına kadar çalışabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan 694 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tabip ve uzman tabipler ile Aile Hekimliği Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen aile hekimlerine, kendi istekleri ve kurumun onayı dahilinde 72 yaşına kadar çalışma imkanı getirildi.

Sağlık hizmetlerinden yaranlanma şartlarında da değişikliğe gidildi.

Buna göre, madde bağımlılılığı tedavisinden yararlanacak kişiler, 18 yaşını doldurmamış olanlarla, tıbben başkanın bakımına muhtaç olanlar, acil haller, iş kazası ile meslek hastalığından yararlanaların kriterleri ile aynı haklara sahip olacak. (Akit)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Sayfa 1 / 16

Dev derbide skandal pankart!

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbide hakem

Devamını Oku

Türkiye namluları oraya

Rakka, ABD'nin desteklediği PKK'nın Suriye'deki uzantısı

Devamını Oku

Dolarda hareketli dakikalar!

Dolar, Türk Lirası karşısında 3.72 seviyesinde kadar

Devamını Oku

'DEAŞ'ın elindeki son binayı

Filipinler'de Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde DEAŞ

Devamını Oku

Nerede kaza, onlar orada!

Uzmanlar sigortadan tazminat alabilmek için devreye giren

Devamını Oku

Taraftarı kandırdılar

Derbi tahmini tutmayan bahis siteleri binlerce kişiyi

Devamını Oku

ÖTV, MTV arttı Gözler o

Araç alımında yükselen ÖTV ve MTV sonrası birçok şirket

Devamını Oku

Sömürge valisi katliam

ABD'nin Suriye'deki "sömürge valisi" Brett McGurk, 4 bin

Devamını Oku

Accort Giyim