Perşembe, Haz 15 2017

Cenab-ı Hak öyle bir sistem kurmuş ki; karanlık enerji evreni yok edecek kadar büyük olmasına rağmen, salıncak gibi bir aşağı bir yukarı salındığı için kainat yerinde duruyor.

Kainatın sürekli ve artan bir hızda genişlemesinin sebebi olarak gösterilen karanlık enerjiye dair yeni bir keşif yapıldı. Buna göre karanlık enerji evreni yok edecek kadar büyük olmasına rağmen, salıncak gibi bir aşağı bir yukarı salındığı için kainat yerinde duruyor.

İçinde bulunduğumuz evren sürekli olarak genişliyor. Bu genişlemenin artan bir hızda olması ise bilim insanlarının aklını en çok kurcalayan konulardan biri. Bu olguya getirilen açıklamalar içinde en yaygın kabul göreni, hızlanmayı sağlayan bir 'karanlık enerjinin' varlığı. Yapılan hesaplamalara göre, gözlenebilir evrenin yaklaşık yüzde 68'i karanlık enerji, yüzde 27'si karanlık madde ve yüzde beşi gezegenler ve yıldızlar gibi sıradan maddeden oluşuyor. Karanlık madde ve karanlık enerjinin adları, ne olduklarının tam olarak bilinememesinden geliyor. Karanlık enerji tezi tam olarak anlaşılamadığı gibi sorunsuz da değil. Zira kuantum fizikçileri, yaptıkları hesaplamalara göre karanlık enerjinin evreni yok edecek denli büyük olması gerektiğini belirtiyor.

Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nden üç bilim insanı, Prof. William Unruh ile doktora öğrencileri Zen Zhu ve Qingdi Wang, bu soruna yeni bir yaklaşım getirdi. "Kuantum teorisini değiştirmek yerine daha iyi anlamalıyız" diyen bilim insanları, yaptıkları hesaplamalarda uzay boşluğundaki dalgalanmaların salıncak prensibiyle çalıştığı sonucuna vardı. "Karanlık enerji tıpkı salıncakta sallanan çocuklar gibi. Onları iten bir şey olmasa da sürekli hızlanıyorlar. Ancak ileri ve geri hareketin hızları birbirini dengeliyor. Böylece evreni yok edecek büyüklükte bir enerji açığa çıkmıyor" diye konuştu.

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Türkiye'den siber savaş hazırlığı! Featured
Salı, May 30 2017

13 bin kişinin başvurduğu 'siber beyin' yarışmasında derece alan gençler siber güvenlik alanında yetiştirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından düzenlenen ve 13 bin başvurunun gerçekleştiği 'Siber beyin' yarışmasında derece alan gençler, sibel saldırıları önlemek için hazırlanıyor. Alanlarında uzman profesyonellerden eğitim görecek gençler, devletlerin güvenlik sistemlerine sızarak büyük kayıplar vermelerine neden olan siber saldırılara karşı koruma kalkanı oluşturacak.

SALDIRIYI ÖNLEMEK İSTİYORUM

Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliği öğrencisi Enes İlhan Aydın, şunları söyledi: "Siber güvenlik konularına ilgim çok küçük yaşlarda başladı. Üniversiteyi kazanmadan önce de donanım, bilgi toplama ve yazılım gibi konulara yakından ilgi duyuyordum. Türkiye'de siber güvenlik henüz yeterince yayılmadığı için bizzat araştırarak, okuyarak ve öğrenerek kendimi geliştirdim. Bakanlık tarafından düzenlenen sınavda kod mühendisliği, kriptoloji, meta veri analiz ve işletim sistemleriyle ilgili sorulan soruları yanıtladık. Yakın zamanda devlet kurumları ve bankalara karşı büyük siber saldırılar düzenlendi. Bankalar para akışının sağlandığı yerler olduğundan bu saldırılar önemli kayıplar verilmesine neden oluyor. Dünyada siber güvenlik alanında farkındalıklar yeni gelişmeye başladı. Saldırılardan etkilenmemek için Türkiye'de siber güvenliğin sağlanması oldukça önemli. Ben de özellikle kriptoloji, kodlama ve özgür yazılım alanlarında uzmanlaşıp ülkemize gelen saldırıları engellemek ve kurumlarımızın zarar görmelerini önlemek istiyorum."

KADINLAR BU ALANDA OLDUKÇA BAŞARILI

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde öğrenim gören Kevser Sırça, şu bilgileri verdi: "Her başarının altında o konuya meraklı olmak yatar. Benim de bu alana merakım bilgisayar mühendisliğine başlayınca gittikçe arttı. Türkiye'de siber güvenlik konularıyla ilgilenen çok geniş bir kitle var. Kadınların da bu alanda başarılı ve olmamaları için de önlerinde hiçbir engel bulunmuyor. Bu başarımızın özellikle savunma alanında bir siber ordunun yetiştirilmesi bakımından Türkiye'ye büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu alanda yetişmiş başarılı gençler Türkiye'yi koruyacak." (Akit)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Salı, May 16 2017

Facebook'ta anneler gününde eklenen bir simge büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, anneler gününde 'beğen' butonuna yeni simge ekledi. Beğen simgelerine eklenen 'Mor çiçek' Facebook tarafından minnettarlık simgesi olarak adlandırıldı ancak binlerce Türk kullanıcı tarafından büyük tepki topladı.

TÜRK KULLANICILAR TEPKİ GÖSTERDİ

Tepkilerin sebebi ise beğen butonuna eklenen bu mor çiçeğin Ermenistan tarafından sözde soykırımın simgesi olarak kullanılan 'unutma beni' çiçeğine oldukça çok benzemesi. Bu çiçek Ermenistan tarafından tüm dünyada sözde soykırımı temsil eden simge olarak lanse ediliyor.

Binlerce Türk kullanıcı Facebook'un bu benzerliği özellikle tercih ettiğini ve sözde Ermeni soykırımının propagandasını yaptığı da iddia etti.

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

WhatsApp'tan gelen bu linke sakın tıklamayın! Featured
Salı, May 16 2017

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden gönderilen bir link, kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atıyor.

Akıllı telefonlar ile birlikte hayatımıza giren ve dünya üzerinde yüz milyonlarca kişinin kullandığı WhatsApp uygulamasında, son dönemde kişisel veri güvenliğini tehdit eden bir link dolaşıma girdi.

Bir mesaj ile gönderilen ve ilk bakışta WhatsApp'ın kendi sitesine yönlendirileceğinizi düşündüren link, aslında göründüğü kadar masum değil...

Kiril alfabesiyle yazılan "Whatsapp.com" linke tıkladığınızda ise WhatsApp sürümünü güncellemek yerine Whatsapp ile alakası olmayan bir siteye yönlendiriliyorsunuz.

Site, WhatsApp'ı istediğiniz renklerde kullanabileceğinizi iddia ederken, linki dikkatle incelediğiniz sahte adresin Kiril alfabesiyle yazıldığını fark ediyorsunuz.

Bu sitede, yine zararlı yazılımların olabileceği bir Google Chrome eklentisi eklemeniz uyarısı yapılıyor.

Uzmanlar, 16 binden fazla insanın yüklediği, 55 kişinin ortalama 4 yıldız verdiği eklenti konusunda uyarıda bulunurken, bu özelliğin WhatsApp'ın resmi özelliği olmadığına dikkat çekiyor.

Uzmanlar yine WhatsApp üzerinden gelen linklerin iki kere kontrol edilmesi konusunda uyarılarını yineliyor.

(Haber 7)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Sayfa 1 / 18

FETÖ'nün sattığı darbeci

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe

Devamını Oku

Katar körfez ülkelerinin tüm

Katar, 'gerçekçi ve mantıklı olmadığı' gerekçesiyle ambargo

Devamını Oku

Mafya lideri Sedat Şahin'in

Mafya lideri Sedat Şahin'in evinde gözaltına alındığı

Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip

Devamını Oku

Türkiye'ye giren 5 canlı

Hatay'da yapılan operasyonda, eylem yapmak için Suriye'den

Devamını Oku

Bayram namazı saat kaçta?

Yarın Ramazan Bayramı. İşte il il bayram namazı saatleri:

Devamını Oku

Çipras'tan küstah açıklama:

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Kıbrıs'taki Türk askeri

Devamını Oku

Yunanistan petrol ve doğalgaz

Yunanistan Enerji Bakanlığı, Girit açıklarında ve İyon

Devamını Oku

Accort Giyim

Mavera Kız Öğrenci Yurtları