Cumartesi, Oca 14 2017

YouTube, Super Chat adını verdiği yeni yorum sistemini duyurdu. Artık YouTube'da yayıncıyı desteklemek adına ücretli yorum gönderebileceksiniz.

Vaktinizin büyük bir bölümünü YouTube'da geçiriyorsanız size güzel bir haberimiz var. YouTube'un Super Chat adını verdiği yeni özelliği sayesinde artık ücreti yorum gönderebileceksiniz. Peki, ücretli yorumlar ne işinize yarıyacak?

Örneğin; beğenerek takip ettiğiniz bir YouTube yayıncısının bir videosuna yorum yazdığınızda, yorumunuz çoğu zaman gerilerde kalır ve yayıncı bunu göremez.

Super Chat sayesinde videoya yorum yaptıktan belli bir ücret ödeyerek yorumunuzu ön plana çıkarabilir ve ne kadar para harcadığınıza bağlı olarak yorumunuz video yorumlarının en üst bölümünde 5 saat süreyle sabitleyebilirsiniz.

Şu anda, HasCupquake, buzzbean11 ve Alex Wassabi gibi az sayıdaki içerik üreticisi Super Chat özelliğine sahip. 31 Ocak tarihinde YouTube'un Super Chat özelliği dünya genelinde yayıncı ve izleyicilere sunulacak.

Masaüstü sürümünün yanında iOS ve Android platformundaki YouTube uygulamasına da gelecek olan Super Chat, bakalım beklenilen ilgiyi yakalayabilecek mi?

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

Adli Bilişim Hizmetleri - Bilirkişi raporu uzman mütalaası-

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Cumartesi, Ara 31 2016

Türkiye'deki diziseverler arasında oldukça popüler olan dört site yargı kararıyla kapatıldı.

Türkiye'deki dizi izleyicilerinin sıkça takip ettiği siteler arasında yer alan Dizibox, Dizipub, Dizimag ve Dizilab yargı kararıyla kapatıldı.

Şu anda siteye erişmek isteyen kullanıcılar, "Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi mahkeme/savcılık kararıyla erişimi engellenmiştir" yazısıyla karşılaşıyor.

Sitelerin neden kapatıldığı hakkında ise resmi bir açıklama yapılmadı.

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

Adli Bilişim Hizmetleri - Bilirkişi raporu uzman mütalaası-

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Haberiniz yok ama bu mesajı aldıysanız dolandırıldınız! Featured
Perşembe, Ara 29 2016

Eskiden cebinizdekini parayı dolandırıcılık, yankesicilik, tırnakçılık ve çeşitli hırsızlık yöntemleriyle elde edenler günümüzde artık bin bir güçlükle kazandığınız alınteriniz olan paralarınızı profesyonel bir şekilde çalıyor. Operatörler ise bu soyguna göz yumarken çileden çıkan binlerce mağdur vatandaş Hükümet'ten buna dev soyguna dur demesini istiyor.

Gün geçtikçe dolandırıcıların yeni bir yöntem geliştirdiği ülkemizde bu kez internetten tıkladığınız bir reklamla veyahut bilgilerinizi kullanan bir firma aracılığıyla burç, video gibi paketlerine istekdışı üyelik yapılarak Türkiye'deki vatandaşlar alenen dolandırılıyor. GSM operatörlerinin ise gelen şikayetlere rağmen buna açıkça göz yummaları ise vatandaşı çileden çıkartıyor.

Siz de bir gün gelecek bir abonelik paketi yenileme veya 'İptal etmezseniz tekrar paketiniz yenilecektir' diyerek zaten abone yapan nitelikli 'dolandırıcı' firmalarından mesaj alabilirsiniz. Alma ihtimaliniz forum ve şikayet sitelerinde yorum yapan binlerce mağdur vatandaşa bakılırsa çok yüksek.

PEKİ NASIL DOLANDIRILIYORSUNUZ?

Peki bu profesyonel dolandırıcılık nasıl işliyor? Nasıl farkında olmadan alınteriniz 'Cep'lerinizden çalınıyor?

Her şey, akıllı telefondan internette gezinirken farkında olmadan tıklanan bir reklâm ile veya bilgileriniz kullanılarak abone yapılarak başlıyor. İlk işlemde 14, 20, 30, 40 TL (dolandırıcıya göre değişiyor) civarında paranız faturalı-faturasız cep TL olarak çekiliyor. Ardından size bir mesaj geliyor. Buraya kadar dolandırıldığınızdan haberiniz olmuyor.

Abone olmadığınız için dikkate almadıysanız 1 hafta veya 1 ay sonra tekrar aynı miktarda paranız havaya uçabiliyor.

Ne kadar büyük bir vurgun var, bir düşünsenize milyonlarca kişinin bu şekilde soyulduğunu... (20 x 1000 = 20.000, 20 x 10.000 = 200.000, 20 x 100.000 = 2.000.000, 20 x 1.000.000 = 20.000.000...)

VATANDAŞ: OPERATÖRLER DE BU 'SOYGUN'DAN SORUMLU

Yandaki mesaj gibi bir mesaj ile karşılaştıysanız muhtemelen dolandırıldınız. Yalnız bu dolandırılma işi bilerek veya bilmeyerek operatörlerin yardımı ile olduğunu söylememize herhalde gerek yok. Gelen şikayetlere kulak asmayan operatörler bu tür dolandırıcılık organizasyonlarına neden göz yumuyor biz de bilmiyoruz. Ortak diyemeyiz, fakat vatandaşlar tarafından 'soygun' olarak nitelendirilen bu uygulamaya göz yumarak sorumluluk altında olduklarını belirtiliyor. Bu yüzden de vatandaşların büyük tepkisini çekiyor.

Paranızı kaptırdığınız firmaları aradığınızda ya ulaşamıyorsunuz ya da muhatap bulamıyorsunuz. GSM Operatörünün müşteri hizmetlerini aradığnızda ise konunun kendileriyle ilgili olmadığını söylüyorlar. Karşı firmayla sözleşme yapan GSM şirketleri sorumluluğu üzerlerinden böylelikle atıyorlar. Mağdur vatandaşlar ise bu duruma şu şekilde tepki gösteriyorlar: 'Peki Operatörlerin bu istekdışı aboneliklerin önünü tıkama sorumluluğu da yok mu? Para kazandığı müşterilerini bu tür dolandırıcılıklardan koruma sorumluluğu yok mu? Bu soyguna neden engel olmuyorlar ve göz yumuyorlar?'

NEREYE ŞİKAYET EDEBİLİRİM

Ufak para gibi görünse de milyonları bulan bu soyguna karşı vatandaş savcılıkla uğraşmak istemiyor. Zaten yasal kılıfa da uydurulmuş durumda. Yasal düzenleme bu konuda şart. Fakat en kısa yoldan BİMER'e ve https://sikayet.btk.gov.tr/ adresinden BTK'ya şikayetiniz bildirebilirsiniz

BU DOLANDIRICILIK TUZAĞINA DÜŞMEMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN

Bu tuzağa düşmemek için yapmanız gereken ilk iş Mobil Ödeme kullanımını kapatmak. Bunun için aşağıdakileri işlemleri uygulamanız yeterli:

Avea (Türk Telekom) hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için "MOBİLODEME İPTAL" yazarak 5555'e kısa mesaj atarak talebinizi iletebilirsiniz.

Turkcell hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için Müşteri Hizmetleri (532) arayabilirsiniz. "MOBILODEME IPTAL" yazarak 2222'ye kısa mesaj atabilirsiniz.

Vodafone hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için "MOBILODEME KAPAT" yazarak 7878'e ücretsiz kısa mesaj atarak talabinizi iletebilirsiniz.

Kaynak: Yeniakit.com.tr

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

Adli Bilişim Hizmetleri - Bilirkişi raporu uzman mütalaası-

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Pazar, Ara 25 2016

Facebook, değişiklikler yapmaya devam ediyor. Techcrunch'ın fark etmiş olduğu Yakın Arkadaşlar özelliği, arkadaşlarınızın nerede olduğunu görmenizi sağlıyor. En önemlisi, arkadaşlarınızın nerede olduklarını tam olarak harita üzerinde saptayarak size bildiren hassas izleme özelliğini ortadan kaldırdı. Artık arkadaşlarınızı, bir liste halinde nerde olduklarını görebilirsiniz.

Facebook

Orijinal özellik kolaylaştırırken, birisinin gelişimini kontrol etmek veya size ne zaman varacağını söylemek gibi özelliklerde bulunuyor. Ancak, kapatmayı unutursanız gizliliğiniz ortadan kalkacak ve diğer kişiler de nerede olduğunuzu bilecektir.

Facebook'ta yeni dönem

Facebook, önümüzdeki haftalarda gizliliğin korunması için sadece yaklaşık mesafe gösterecek ve harita üzerindeki tüm konumların tespitini ortadan kaldıracak.

(Teknolojioku)

Karanfil Tercüme - Hiçbir dil bize yabancı değil...

Adli Bilişim Hizmetleri - Bilirkişi raporu uzman mütalaası-

NACHI Hidrolik, robot, kesici takımları-

Sayfa 1 / 13

Ve Donald Trump yemin etti

Donald Trump, ABD'nin 45. Başkanı olarak yemin ettikten

Devamını Oku

İstifa etmekten vazgeçti!

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, anayasa

Devamını Oku

CHP'den gece yarısı flaş karar

Meclis'te anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri sürerken

Devamını Oku

16'ncı madde de kabul edildi!

Meclis'te Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiminde 2. Tur

Devamını Oku

Saldırı sonrası Erdoğan'dan

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yönelik yapılan saldırı

Devamını Oku

AK Parti İstanbul il binasına

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yönelik lav silahıyla

Devamını Oku

Güreş Federasyonu'ndan Recep

Türkiye Güreş Federasyonu, Recep İvedik 5 filminin

Devamını Oku

Jammeh görevden ayrılıp

Gambiya'nın seçilmiş Devlet Başkanı Adama Barrow, devlet

Devamını Oku

Accort Giyim

Mavera Kız Öğrenci Yurtları